top of page
Writer's pictureLenka

Triphala – 3 plody zdravia na regeneráciu a omladenie

Triphala tiež známa ako „Triphala churna“ je jednou z najpopulárnejších zmesí v ajurvéde. Používa sa na liečbu mnohých problémov, od tráviaceho traktu až po zubné kazy. V doslovnom preklade znamená „tri plody“ a tvoria ju tri druhy ovocia z Indie: Amalaki, Bibhitaki a Haritaki. Prečítajte si viac o jednom z najznámejších doplnkov ajurvédy.

Triphala

Ajurvédske vlastnosti: V= P= K=


Prečo je Triphala taká obľúbená?


Triphala má priaznivý vplyv na všetky tri dóše – Vátu, Pittu aj Kaphu. Triphala je najznámejšia pre svoje použitie ako jemné črevné tonikum. Účinne pomáha pri trávení, podporuje pravidelné vyprázdňovanie a patrí medzi silné prostriedky na zápchu. Zlepšuje peristaltiku, čistí telo od toxických látok a má úžasnú schopnosť omladzovať a regenerovať telo. Triphala je preto skvelým doplnkom pri akýchkoľvek očistách a detoxoch. Triphala je tiež silný antioxidant, ktorý chráni bunky pred škodlivými účinkami voľných radikálov.


Triphala sa považuje za polybylinný liek, čo znamená, že pozostáva z niekoľkých rôznych liečivých bylín. V ajurvédskej medicíne sú polybylinné doplnky považované za veľmi silné.

  • Amalaki (Emblica officinalis): je známe aj ako Amla a indický egreš. Patrí medzi najcennejšie ajurvédske omladzovače. Plody Amalaki majú veľmi vysoký obsah vitamínu C. Aj keď je Amalaki vhodné pre všetky dóše, je obzvlášť účinné na vyváženie dóše Pitta.

  • Bibhitaki (Termalia belerica): je silný omladzovač s detoxikačnými vlastnosťami. Používa sa v ajurvédskej medicíne na zmiernenie cukrovky, vysokého krvného tlaku a reumatizmu. Toto ovocie harmonizuje dóšu Kapha.

  • Haritaki (Termalia chebula): sa tiež nazýva tibetský „kráľ medicíny“. Haritaki sa používa v ajurvéde na zmiernenie rôznych zdravotných problémov, vrátane zápchy. Pôsobí protizápalovo a upokojuje dóšu Váta.

Triphala

Triphala a jej účinky

  • Najlepšie prírodné preháňadlo Prírodné laxatíva ako Triphala bývajú jemnejšie ako voľnopredajné laxatíva, vyživujú tráviaci trakt a pomáhajú telu pri pravidelnom vyprázdňovaní. Triphala pomáha aj pri bolestiach brucha, plynatosti a zlepšuje konzistenciu stolice.

  • Podporí chudnutie a detox Triphala je silný detoxikátor. Pomáha vyplavovať toxíny zo žalúdka, tenkého a hrubého čreva. Zdravý tráviaci systém urýchľuje proces trávenia a podporuje proces chudnutia.

  • Dá zbohom zápalom a artritíde Vysoký obsah antioxidantov a polyfenolov robí z Triphaly vynikajúceho protizápalového pomocníka.

  • Podporuje zdravie ústnej dutiny Triphala má antimikrobiálne a protizápalové vlastnosti, ktoré bránia tvorbe kazov a zápalu ďasien. Jej antioxidačné vlastnosti tiež zmierňujú vredy v ústach.

  • Skrášli pleť a pokožku Protizápalové a antioxidačné vlastnosti miernia niektoré kožné problémy ako je akné či ekzémy.

  • Zlepší zrak Amalaki je veľmi silný pomocník pri problémoch so zrakom. Pravidelná konzumácia pomáha posilniť očné svaly a zmierňuje šedý zákal.

  • Zatočí so stresom Niektoré štúdie ukazujú, že Triphala priaznivo vplýva na zníženie stresu a úzkosti. Obsahuje adaptogén, ktorý pomáha zvládať stresové situácie.

  • Posilní imunitu Obsah vitamínu C v Amalaki chráni telo pred infekciami. Štúdia vykonaná v Indian Journal of Pharmaceutical Sciences dokazuje silu Triphaly na posilnenie imunity.

Triphala

Zaujímavé fakty o Triphale

  • Všetko o Triphale možete nájsť v spise Sushruta Samhita, ktorý je datovaný do roku 1500 pred Kristom. Triphala je jednou z najdlhšie používaných rastlinných liekov na svete.

  • Indovia veria, že sa dokáže starať o vnútorné orgány tak, ako sa matka stará o svoje deti.

  • Triphala obsahuje päť zo šiestich chutí uznávaných v ajurvéde (sladká, kyslá, horká, štipľavá a zvieravá). Chýba už len slaná chuť.

  • Amalaki 20-krát vyšší obsah vitamínu C ako pomaranč.

  • Triphala môže byť tiež aplikovaná lokálne na kožu na urýchlenie hojenia modrín a spálenín od slnka.

Triphala

Ako užívať Triphalu?


Triphalu môžete nájsť vo forme prášku, kapsúl alebo ako tekutý extrakt. Z praktických skúseností môjho ajurvédskeho učiteľa je najlepšie užívať Triphalu vo forme prášku. Tablety totiž môžu v niektorých prípadoch spôsobiť zápchu. Pri výbere Triphaly nezabudnite siahnuť po kvalite. Medzi najkvalitnejšie značky na Slovensku patrí Planet ayurveda a Organic India.


Triphala nie je návyková a môže sa užívať dlhodobo. Odporúča sa však prestať užívať každých 10 týždňov na dva až tri týždne, aby si telo oddýchlo a zachovala sa účinnosť lieku. Denne sa odporúča užívať 500 mg až 1 g Triphaly.

  • Prášok pripravíte pridaním pol čajovej lyžičky prášku do šálky horúcej vody. Dobre premiešajte a počkajte, kým nevychladne. Prášok môžete skombinovať aj s medom alebo ghee a užívať vo forme “pasty”.

  • Tablety sa zvyčajne užívajú raz alebo dvakrát denne pred jedlom.

  • V prípade tekutého doplnku sa zvyčajne odporúča užívať 30 kvapiek vo vode alebo džúse 1-3 krát denne.

  • Ako tráviace tonikum a preháňadlo sa Triphala užíva večer, asi dve hodiny po jedle a najmenej 30 minút pred spaním. Ak chcete podporiť detoxikačný proces, užívajte ju každé ráno pred jedlom. Či už si kúpite prášok alebo kapsuly, pokyny na dávkovanie sú uvedené na obale. Vo všeobecnosti platí, že väčšia dávka má viac laxatívne účinky, zatiaľ čo menšia dávka má tendenciu postupne prečisťovať krv.

Triphala

Triphala a vedľajšie účinky


Triphala je bylinný liek, ktorý je bezpečný na konzumáciu a zriedkavo sa objavia nejaké vedľajšie účinky. To ako na vás Triphala pôsobí si skúste cez voľný deň, keď nemusíte nikam ísť.


Pri užívaní Triphaly sa začnú z tela uvoľňovať toxíny. Konzumácia nadbytku Triphaly môže viesť k hnačke a brušnému nepohodliu. V prípade problémov prestaňte užívať Triphalu a počkajte, kým príznaky neustúpia a potom začnite užívať menšie množstvo. Ak sa aj potom príznaky opakujú, bude najlepšie sa poradiť s ajurvédskym lekárom.


Kontraindikácie pri užívaní Triphaly


Triphala je detoxikačná, preto sa neodporúča užívať tehotným ani dojčiacim ženám. Taktiež sa neodporúča, ak beriete lieky na riedenie krvi, pretože môže ovplyvniť funkciu krvných doštičiek. Triphala nie je určená ani na liečenie chronickej zápchy. Ak je vaša stolica príliš suchá a tvrdá, zvážte použitie čistého Haritaki namiesto Triphaly.


TIP: Zaujíma vás ajurvéda? Spoznajte všetky princípy ajurvédy v kurze: Online ajurvéda pre moderného človeka. Vďaka kurzu rýchlo pochopíte princípy ajurvédy a budete ich vedieť aplikovať na sebe aj svojej rodine. Vaše poznatky môžete prehĺbiť ajurvédskou diagnostikou.


Článok je len informatívny a nenahrádza odborné vyšetrenie lekárom, ani nemá za cieľ navádzať na zanedbanie či nenasledovanie pokynov lekárov. Napriek tomu verím, že vám priniesol mnoho zaujímavých informácií. Pre viac zaujímavých tipov sledujte stránku Ajurvedar na Facebooku a na Instagrame.



Recent Posts

See All

コメント


bottom of page